Historie krize alarmismu

Skeptický ekolog Lomborg

Kniha dánského statistika Bjorna Lomborga "Skeptický ekolog" vyšla v roce 2001. V roce 2006 vyšel český překlad. Lomborgova kniha je faktickým vyvrácením tezí Římského klubu o tzv. mezích růstu.

Wegmanova a Northova zpráva

V letech 2005 - 2006 z Americké akademie věd vzešly dvě komise a dvě zprávy. Obě odsoudily hokejkový graf Michaela Manna

 

Julian Simon: Největší bohatství

Koncem roku 2006 CEP vydal český překlad knihy Juliana Simona "Největší bohatství". Simon vyvrací apokalyptické teze  Římského klubu o tzv. mezích růstu. Simon se proslavil v 80.letech svou sázkou s alarmistou Paulem Ehrlichem. Simon tvrdil, že ač spotřeba roste, nerostných surovin bude za 10 let dostupných více a budou levnější. A vyhrál.

Lord Monckton kritizuje Sternovu zprávu

Na podzim 2006 se do debaty o Sternově zprávě a o Al Gorově filmu zapojil britský politik Lord Monckton, někdejší poradce premiérky Thatcherové. Stal se pak jedním ze dvou světově nejznámějších klimaskeptických politiků.

Durkinův film: Velký podvod s globálním oteplováním

V březnu 2007 britská televize uvedla dokumentární film Martina Durkina, který je odpovědí na Al Gorovu "Nepříjemnou pravdu".

Klaus: Modrá nikoli zelená planeta

V polovině roku 2007 Václav Klaus vydal svou knihu "Modrá, nikoli zelená planeta". Téhož roku Klaus vypovídal o svých názorech před americkým Kongresem a také na konferenci OSN v New Yorku. Vyzval za svého amerického turné Al Gora k debatě, ale Gore nenašel odvahu.

Soud označil Al Gora za lháře

V roce 2007 Al Gore dostal Nobelovu cenu za mír a také Oskara za svůj film "Nepříjemná pravda". Tím jeho kariéra vyvrcholila a vydala se směrem dolů. V témž roce britský Nejvyšší soud v případu Dimmock rozhodl, že onen film, který byl takto zahrnut vavříny, obsahuje 9 nepravd. A nesmí být tedy ve školách promítán, ledaže děti budou na nepravdy upozorněny.

2008: Biopaliva jsou katastrofa

V roce 2008 i oficiální organizace musely uznat, že biopaliva jsou katastrofa. Vytlačují z polí produkci potravin. Jídla je tak málo a je drahé. Chudí rolníci jsou navíc bohatými biopalivovými plantážníky vyháněni ze svých domovů. Domorodý kmen je vyhnán, vesnice vypáleny, les vykácen a na jeho místě vybudovány plantáže biopaliv.

Kutílek: Racionálně o globálním oteplování

Na podzim 2008 vyšla kniha prof Miroslava Kutílka "Racionálně o globálním oteplování". Zatímco Klausova kniha se věnovala spíše ekonomické stránce boje s klimatem, M.Kutílek psal o vědecké stránce problému.

Důkazy o globálním oteplování sežral pes?

V létě 2009 šéf anglických klimatologů CRU Phil Jones prohlásil, že ztratil (!) podklady ke grafům globálních teplot CRUTEM. Muir Russelova vyšetřovací komise později přiznala, že k těmto grafům za 20 let nikdy nebyly publikovány výpočty a autoři utajovali, ze kterých stanic se grafy počítají.

Nejmocnější strom na světě

V létě 2009 se ukázalo, že významná Briffova rekonstrukce historických teplot stála na jediném anomálně "teplém" stromě

Climategate

V listopadu 2009 neznámý hacker uloupil a zeveřejnil korespondenci vedoucích klimatologů IPCC za více jak 10 let práce. Dočteme se skandální výroky jako "právě jsem použil Majkův trik na zamaskování poklesu teplot" nebo "nedokážeme vysvětlit, proč se neotepluje a je to trapas".

Koďaňský debakl

Climategate ukázala vládám, že tzv. zprávy IPCC jsou jako podklady pro politické rozhodování nepoužitelné. Není to "science based policy". Ochota vlád zavazovat se k něčemu na základě těchto bludů a mystifikací klesla na bod mrazu. Kodaňská konference skončila krachem. Vtipné bylo, když konferenci o boji s globálním oteplováním rozehnala sněhová vánice.

Klimaskeptik.cz

Koncem roku 2009 se autor těchto stránek účastnil blogerské soutěže v Kodani v rámci klimatické konference. Co čert nechtěl, právě během ní vypukla aféra Climategate. Začal jsem o ní psát na svém blogu iDnes, tyto články začal přebírat Neviditelnypes.cz a odborné texty i vzdělávací portál Osel.cz. Počátkem roku 2010 vznikl web Klimaskeptik.cz, ke kterému patří i vlastní Youtube kanál.

Chyba jako Himaláje

V lednu 2010 se dostalo na veřejnost, že výroky IPCC, že Himaláje prý roztají do roku 2035, byly jen novinářská kachna. IPCC ji bez ověření převzala z druhé ruky. Důvěra ve spolehlivost zpráv IPCC byla otřesena. Aféra dostala přezdívku Glaciergate.

Citizen Audit: Třetinu zdrojů IPCC tvoří nevědecká literatura

Nezávislý audit (Citizen Audit) spočítal, že celou třetinu zdrojů IPCC tvoří nevědecká "šedá" literatura. Přitom IPCC tvrdila, že dělá jen vyhodnocení vědecké literatury.

Amazongate a Africagate

Aféry Amazongate a Africagate ukázaly, že IPCC bez vědeckých důkazů straší likvidací amazonského deštného pralesa nebo 50% poklesem úrod v Africe. Tvrzení o Amazonii IPCC čerpala s populárně vzdělávacích stránek pro děti!

Watson uznal, že jde o systém, ne náhodu

Bývalý šéf IPCC Bob Watson prohlásil, že je podezřelé, že všechny chyby IPCC měly znaménko plus. Všechny přeháněly.

Vzlykající Holanďan to vzdal

Klimatický bos OSN pan De Boer (UNFCCC) po krachu Kodaně rezignoval.

OSN pohořela ve vlastním auditu

InterAcademyCouncil je organizace, která má k nezávislosti na OSN daleko.  Přesto v létě 2010 vydala velmi zdrcující kritický verdikt o práci IPCC. Konečně trocha sebekritického realismu! Jsme příjemně překvapeni.

Uhlíková burza zkrachovala

Za vítězství lze označit i bankrot Uhlíkové burzy CCX (Chicago Climate Exchange), která obchodovala s emisními povolenkami (cap-n-trade). Jakmile se provalila Climategate, cena akcií na této burze klesla ke dnu.

Světová banka zavrhla Sternovu zprávu

V únoru 2011 Světová banka zavrhla Sternovu zprávu, která v roce 2006 tvrdila, že boj s klimatem se vyplatí. Stern ale vycházel z předpokladu, že hodnota peněz se v čase nemění. Jeho výpočty jsou tedy nesmyslné.

Evropská uhlíková burza má problémy

Evropská uhlíková burza přežila, ale je neustále sužována podvody, které obchod s nehmatatelnou komoditou přirozeně provázejí.

Environmentalisté chápou, že ztratili důvěryhodnost

Sami ekologové si začínají leckdy uvědomovat, že neustálými falešnými poplachy přišli o důvěryhodnost

Veřejné mínění se obrací proti alarmismu

Když alarmisticky laděný časopis Scientific American na svých stránkách provedl průzkum mínění, zjistil, že drtivá většina jeho vlastních čtenářů pokládá IPCC za spolek šarlatánů.

Kam se podělo globální oteplování?

Víru veřejnosti v globální oteplovací ideologii podlomila i série nezvykle tuhých zim (2009/10 a 2010/11). Navíc se podle měření satelitů už deset let neotepluje. A od roku 1988 se oteplilo o mnoho méně než klimatologové předpovídali. To ukazuje, že vliv uhlíku je slabší, než tvrdili.

Konec financování IPCC?

Ve Spojených státech amerických neprošel zákon o cap-n-trade o regulaci uhlíku. Po vítězství republikánů ve volbách americká dolní sněmovna navrhla zrušit financování pro IPCC. Otázka je, zda to projde senátem.

Uhlikové závazky se už dál zvyšovat nebudou

V červenci 2011 europoslanci zamítli návrh zvýšit klimatický závazek z 20 na 30 procent

Omezení podpory solárních baronů

Český parlament na podzim 2010 schválil omezení podpory solárních baronů

Oteplovací odbory zrušeny

V roce 2010 volby v ČR vyhrála ODS. Nová ministryně zrušila Bursíkem založený odbor klimatických změn.

V USA volby na podzim 2010 vyhráli republikáni. Výsledek? Zrušili v sněmovně reprezentantů výbor pro globální oteplování.

IPCC ukázala, že je nereformovatelná

V červnu 2011 IPCC vydala první zprávu od oné velké vlny afér. A znovu jsme viděli střety zájmů, vědce, jak citují z šedé literatury, ekoaktivisty místo vědců, jak recenzují vlastní práci. Ukázalo se, že IPCC je nereformovatelná a ztratila poslední zbytek důvěryhodnosti. Víra v její reformovatelnost zhasla.

Antilomborg se stal novým Lomborgem

Hlavní Lomborgův odpůrce Mark Lynas se obrátil, dostal rozum a vydal se v Lomborgových stopách a kritizuje alarmismus, který podle něj zašel příliš daleko. 

Alarmisté uznali, že tu máme solární ochlazení

Na podzim 2011 alarmisté dali po letech konečně za pravdu Piersi Corbynovi. Uznali, že za sérii chladných zim mohlo solární ochlazení. Tedy uznali, že Slunce má vliv na počasí i klima.

Inspekce napadla americkou vyhlášku o škodlivosti uhlíku

Vlastní interní inspekce EPA (americké ministerstvo životního prostředí) dala v říjnu 2011  za pravdu vzbouřenému ekonomovi EPA Alanu Carlinovi. Inspekce uznala, že EPA nedodržela své předpisy, protože vyhlásila CO2 za polutant aniž by zkoumala vědecké důkazy. Jen bez ověření převzala názory IPCC.

V nové Kjóto už nikdo nevěří

Nikdo už nevěří, že bude přijat nový Kjótský protokol, mezinárodní dohoda všech států o snižování emisí CO2. Kjóto vyprší koncem roku 2012 a zřejmě nebude mít nástupce.

Vědci odsouzeni za obcházení zákona

Britský úřad pro právo na informace vydal rozsudek, že klimatologové skutečně utajovali data a porušovali tím zákon. Potrestán ale nikdo nebude, protože to je promlčené. Vyplavalo na povrch, že klimatologové si po aféře najali bulvárního novináře přezdívaného Vlkodlak, aby jim pomohl aféru utlutlat. Jak? Zinscenovali několik divadelních vyšetřování stylem „vyšetřím se sám“

Solyndra: Solární lobby krachuje

Září 2011. Výrobci solárních panelů nedokáží na trhu obstát ani s masivními dotacemi. Potvrdil se klimaskeptický názor, že tato technologie bude mít smysl teprve poté, až bude životaschopná i bez dotací a protekce.

Climategate 2.0

V listopadu 2011 ke dvouletému výročí aféry Climategate na veřejnost unikla další korespondence klimatologů OSN.