Série podezřelých úmrtí... meteo-stanic

15.02.2010 11:53

 

14. ledna v pořadu slavného meteorologa Colemana praskl další skandál. Alarmisté z grafů globálních teplot už 30 let postupně vyřazují "studené" stanice, aby tak na papíře zvýšili průměrné globální teploty.

 

14. ledna 2010 v TV pořadu slavného meteorologa Johna Colemana (zakladatel Weather Channel) praskla další aféra. Prezentoval zde veřejnosti odhalení, která učinil programátor E.M.Smith a meteorolog Joseph D'Aleo. O co jde?

 

SENZAČNÍ NABÍDKA - NABÍZÍME STÁLE MENŠÍ A MENŠÍ POKRYTÍ!

 

(GRAF 1: Počet meteorologických stanic zařazených do databáze GHCN pro měření globální teploty. Začal klesat přesně na začátku globálního oteplování. Kolem 1975. https://data.giss.nasa.gov/gistemp/station_data/)

 

Meteorologické údaje z celé planety se shromažďují v USA. V databázi GHCN (Global Historic Climate Network). O tuto "knihovnu" se stará ústav NCDC (National Climate Data Center)  v USA (součást vládní agentury NOAA... samá zkratka). Z těchto dat pak v CRU a v GISS slepují známé grafy globálního oteplování.

Pro zařazení do databáze však panují přísná kritéria. Zdaleka ne každá meteo-stanice má tu čest. Prý jde o to, aby šlo o stanice s dostatečně dlouhou dobou kontinuálního provozu, o kvalitu záznamů atd. Hm.

Čekal bych, že rok od roku bude do databáze zařazeno více a více stanic. Ale je tomu jinak. Zatímco u operátorů mobilních telefonů pokrytí s časem stoupá, v databázi GHCN naopak KLESÁ.

Zatímco grafy teplot ze 70. let jsou založeny na údajích cca 6000 stanic, dnes už je to jen asi tisícovka stanic. Naposledy jich bylo tak málo ještě v době, kdy meteorologové zapisovali svá hlášení husím brkem při světle petrolejové lampy.

Tomu říkám masakr. Jestli to takhle půjde dál, někdy kolem roku 2020 se budou grafy globálních teplot dělat z NULOVÉHO počtu meteo-stanic. Databáze GHCN bude prázdný list papíru.

Grafy globálních teplot jsou tudíž stále méně a méně reprezentativní. To je jako se sociologickým průzkumem. Pokud zahrne tisíce respondentů z různých regionů, bude mít jistě větší vypovídací hodnotu o rozložení názorů ve společnosti nežli váš odpolední rozhovor s vaší dědečkem.

 

CHLADNOMILNÉ TEPLOMĚRY GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ NEPŘEŽIJÍ

Zajímavé je, že stanice začaly vymírat přesně ve chvíli, kdy začalo globální oteplování. Co je příčina a co následek? Meteo-stanice přece nejsou chladnomilné rostliny, aby v horku jen tak uhynuly.

Smith spočítal, že v roce 2008 bylo v USA do globálních teplot započítáno už jen 136 meteo stanic. To jsou asi dvě na stát! Připomínám, že nejde o úbytek meteo-stanic. Ty budky tam pořád stojí. Ale NCDC je vyřadila z databáze GHCN.

Když se podíváte, které stanice uhynuly, zjistíte, že vesměs ty v chladných regionech.

Na Hawaii zůstaly je tři teploměry. Všechny na letištích. Pánové nikdy neopomenou do dat zařadit měření teploty z letišť. Tam je hezky teploučko. Ústřední vytápění, auta, klimatizace, letadla. A jak provoz na letištích roste, stoupá i globální oteplení. Koncentrace letišť v datech GISS a GHCN na mě působí jako jakýsi letištní fetiš.

Přitom i malé dítě chápe, jak zkreslující je vliv městských tepelných ostrovů. Přece na kopcích se sníh udrží mnohem spíše než ve městě. Někteří klimatologové to ale asi neví.

Japonští meteorologové (JMA) provozují asi 1300 meteo-stanic. Několik desítek z nich bývalo zařazeno v GHCN databázi, ale dnes v grafech GISS nepřežily skoro žádné. Hádejte, co si alarmisté ponechali. Tokyo. Tokyo má 11 milionů obyvatel a je to tepelný veleostrov. Za posledních sto let tam teplota díky urbanizaci stoupla o 3°C!

V grafu výše tedy opravdu jde o přímou úměrnost s teplotami. S každou vyřazenou studenou stanicí se globální teplota (na papíře) zvyšuje.

Se zahanbením tedy musím přiznat, že Al Gore a další alarmisté nakonec měli pravdu. Teploty, které vidíme v grafech jsou skutečně nepřirozené a jsou dílem člověka. Jde o umělý artefakt vzniklý vadnou metodikou měření.

temp.jpg

    

(GRAF 2: Opravdu se po roce 1970 oteplilo tak moc? Kdo to má vědět! Třeba je to oteplení ve skutečnosti jen poloviční Zelená čára ukazuje okamžik, kdy začal klesat počet meteo-stanic zařazených do GHCN)

 

VINÍK

Ředitelem NCDC je nyní Thomas R. Karl (neplést s hudební skupinou AC/DC). Ten není tak profláklý jako Michael Mann, ale je to loajální alarmista. Po Climategate neopomenul veřejně prohlásit, že "to co je v zveřejněných e-mailech klimatologů, nijak neoslabuje silný vědecký konsensus, že Země se otepluje a že za to je zodpovědná hlavně lidská činnost." (https://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/discussion/2009/12/10/DI2009121003293.html).

Zakladatelé GHCN se postarali, aby v jeho čele vždy stál loajální alarmista. Klimaskeptika nepustí ani přes bránu. Tak je zajištěno, že se firma bude držet zavedených metod. Místo aby převzali průměrné teploty jednotlivých národních států (které precizně připravují místní klimatologové ze stovek stanic), tak rozdělili svět do čtverců a do každého posadí dvě tři stanice dle VLASTNÍHO výběru a vkusu.

Jelikož mají ten svůj letištní fetiš, zpravidla si vybírají letiště, pokud možno ve velkoměstech. Když žádné nenajdou, vezmou nějakou přímořskou oblast (tam bývá tepleji než ve vnitrozemí). Nebo aspoň něco v nížinách, aby tam nefoukal studený vítr. Aby teploměr byl hezky v teplíčku.

Teplarna.jpg

 

 (GRAF 3: Příklad logiky NCDC. Meteo-stanici z lesa do databáze nezařadím. Raději lesní teplotu odhadnu jako průměr z okolí, tedy jako průměrnou teplotu slévárny, letiště a teplárny.)

 

SLEPÁ SKVRNA

Asi se ptáte, jak mohou alarmisté vytvářet grafy teplot, když k tomu nemají už skoro žádné meteo-stanice. Světová teplotní mapa je dnes děravá jako cedník a obrovské regiony v databázích GISS a GHCN vůbec nejsou pokryty.

Třeba taková Bolívie. Pro rok 2009 GISS uvádí, že tam bylo dost horko. "Háček je v tom, že teplotní NCDC data z Bolívie končí rokem 1990. Takže NASA/GISS prázdné místo vyplní podle teplot z okolních stanic, které jsou ale až 1200 km daleko. Na plážích Peru a v amazonské džungli," říká programátor E.M.Smith, který analyzoval software, jímž GISS vytváří svoje grafy.

Podobně si počíná lidské oko. V místě, kde zrakový nerv vstupuje do bulvy, je slepá skvrna, která nepřijímá počitky. Přesto před sebou žádnou díru nevidíme. Mozek "odhadne" podle nejbližšího okolí, jaká barva by asi v prázdném bodu měla být. A zaplácne prázdné místo svojí spekulací.

Navrhuji alarmistům další zlepšení. Mohli bychom teplotu pozemského klimatu spočítat tím, že změříme teplotu dvou nejbližších planet (Mars, Venuše) a uděláme z toho průměr. Je to prakticky stejný postup a ušetřili bychom si spoustu práce. A to bude  pak teprve globální oteplení! Naše pozemské teploty pak rázem vyskočí asi na několik stovek stupňů Celsia!

Obyčejní lidé pak sice budou vrtět hlavou. "To je divné, za uplynulých deset let se prý oteplilo o sto stupňů Celsia, já to ale přitom vůbec necítil." Takoví nevěřící Tomášové mohou být ale ocejchováni za popírače klimatické změny a bude od nich zase pokoj. A jeto.

 

(Dodatek z března 2010: Počátkem roku 2010 president Obama oznámil, že založí novou klimatickou agenturu. A do jejího čela chce postavit... Thomase Karla. Neuvěřitelné.)

 

Reference:

John Coleman. PRIMARY UNITED STATES CLIMATE CENTERS NOW CAUGHT IN DATA MANIPULATION Jan 14, 2010. https://www.kusi.com/weather/colemanscorner/40749822.html

M.E. Smith. GIStemp - a human view. Nov 9, 2009. https://chiefio.wordpress.com/2009/11/09/gistemp-a-human-view/

Joe D'Aleo. Climate gate: NOAA, not CRU is Ground Zero. https://icecap.us/images/uploads/NOAAroleinclimategate.pdf

Seznam stanic zařazených do databáze GHCN a do grafů GISStemp: https://data.giss.nasa.gov/gistemp/station_data/

O Japonsku:

https://www.agrometeorology.org/topics/new-information-for-agrometeorologists/efforts-in-japan-to-mitigate-the-urban-heat-island-effect

https://data.giss.nasa.gov/cgi-bin/gistemp/findstation.py?datatype=gistemp&data_set=1&name=tokyo

 

https://data.giss.nasa.gov/cgi-bin/gistemp/findstation.py?datatype=gistemp&data_set=1&name=tokyo&world_map.x=656&world_map.y=134).