spaghetti.jpg

(GRAF 1: IPCC hokejkový graf kvůli kritice nahradila špagetovým grafem. Ten ale používá stejné triky: Černá čára jsou přístrojově naměřené teploty z teploměrů. Barevně jsou rekonstrukce z letokruhů. Všimněte si, že cca po roce 1950 letokruhy žádné oteplování neukazují.)

  

 

CO SI PÍŠÍ KLIMATOLOGOVÉ

V listopadu 2009 hacker ukradl a zveřejnil e-maily předních klimatologů OSN, kteří po léta šířili paniku z globálního oteplování. Včetně dopisů autora hokejkového grafu. Ukázalo se, že falšují data a grafy historických teplot. Ve skutečnosti naše teploty nejsou alarmující, ve středověku bylo tepleji.  V e-mailech z CRU jsou takové perly jako "snažil jsem se balancovat mezi zásadami vědy a mezi požadavky IPCC, což je často problém". Tato aféra získala přízvisko Climategate podle vzoru Watergate.

V e-mailu z roku 1999 Phil Jones (vedoucí CRU) píše: "Právě jsem dokončil Mikův trik, co použil v Nature. Přidal jsem ke každé teplotní sérii za posledních 20 let reálné údaje... abych zakryl pokles teplot."

Mike je Michael Mann, autor proslulého Hokejkového grafu, který publikoval v magazínu Nature v roce 1998. Hokejkový tvar grafu (teploty pořád stejné až ve 20. stol. šílený nárůst) vytvořil tedy jakýmsi "trikem".

PROBLÉM DIVERGENCE

Poslechněme si, jak to vysvětluje sám Mann na svém webu RealClimate: "Co se týče onoho "zakrytí poklesu", není žádné tajemství, že teploty odvozené z letokruhů Keitha Briffy po roce 1960 neodpovídají skutečným teplotám na teploměrech. Tomu se říká "problém divergence" a v odborné literatuře je to dobře známo."

  • Potíž bude nejspíše v tom, že jakmile oteplení dosáhne určité hranice, letokruhy přestávají na další oteplování reagovat.
  • Kdyby ve středověku měli teploměry a dochovaly se nám jejich záznamy, viděli bychom, že skutečné teploty tehdy byly daleko vyšší, než jak to ukazují letokruhy. Teploty byly tak vysoké jako dnes.

K ČEMU TRIKY

RealClimate (Mann): "Onen můj "trik" není nic jiného než vzít rekonstrukci historických teplot odvozenou z letokruhů a přidat k ní na konci křivku teplot, kterou máme ze současných přístrojových měření, aby v grafu nechyběl kontext dnešního oteplení." Hezký kontext Michale. 

  • Pokud Mikův trik nepoužijete, tak vám rekonstrukce dle letokruhů ukáže nulové oteplení ve středověku, ale také nulové oteplení ke konci 20. století (ačkoliv víme, že k němu došlo).
  • Pokud Mikův trik použijete, dostanete hokejkový graf. Dlouhá rovná čára a najednou strmé stoupání. Žádné oteplení ve středověku, ale velké oteplení ve 20. století... Zázrak... Z ničeho nic máte v grafu gigantické bezprecedentní globální oteplování. A můžete křičet "poplach"!! A začít vesele organizovat celosvětové daně, regulace a byrokracii na "boj proti oteplování".

 

MANN A BRIFFA NEDOPORUČUJÍ HOKEJKOVÝ GRAF POUŽÍVAT

RealClimate (Mann): "Tito autoři vždy sami otevřeně zdůrazňovali, aby se jejich rekonstrukce teplot po roce 1960 nepoužívala (takže obviňovat je z toho, že "zakrývají pokles teplot" je podivné) a nepoužívat tato data je jistě naprosto v pořádku. Teprve další výzkum tuto divergenci vysvětlí."

Tady s Mannem poprvé mohu souhlasit. Jeho hokejku nepoužívat! Neodpovídá realitě. 

 

mann2cz.jpg

   (GRAF 2: Před Mannem a po Mannovi)

 

CO SE STANE, KDYŽ MIKŮV TRIK NEPOUŽIJEME

A) Pokud použijete jen letokruhy a žádné triky, dostanete prakticky rovnou placatou čáru. Žádné globální oteplení dnes ani ve středověku.

B) Pokud rekonstruujete teploty z jiných pramenů, než jsou letokruhy, dostanete ten graf, který byl ve zprávě IPCC z roku 1990 (FAR) - velké středověké oteplení (MWP) a hlubokou malou dobu ledovou v novověku (LIA). Proto nezávislý výzkum potvrzuje, že MWP existovalo a bylo tepleji než dnes (viz odborný výzkum na webu  https://www.co2science.org/data/mwp/mwpp.php)

 

 SOUČASNÉ TEPLOTY JSOU DOCELA NORMÁLNÍ A NÍZKÉ. NENÍ DŮVOD PANIKAŘIT

moberg.jpg

(GRAF 3: https://www.co2science.org/data/mwp/studies/l1_mobergnh.php 
Moberg, A., Sonechkin, D.M., Holmgren, K., Datsenko, N.M. and Karlen, W. 2005. Highly variable Northern Hemisphere temperatures reconstructed from low- and high-resolution proxy data. Nature 433: 613-617.)

  

ZÁVĚRY

Soukromá korespondence klimatologů odhalila, že iluze šíleného globálního oteplování byla vytvořena podvodem. Falšováním grafů. Ve skutečnosti jsou současné teploty normální. Ve středověku bylo tepleji.

Michael Mann a jeho komplici udělají nejlépe, když budou mlčet. Protože svými neobratnými výmluvami na sebe prozrazují další a další lumpárny.

Šéf CRU Phil Jones po skandálu už odstoupil. Teď je na řadě s odstupováním Michael Mann, Obamův poradce Holdren, šéf IPCC Pachauri a řada dalších výtečníků, kteří jsou v Climategate namočení. Už abyste byli pryč, hoši.

 

 

Reference:

1) The CRU hack:Context (23 Nov 2009). RealClimate Website of Michael Mann et al. <https://www.realclimate.org/index.php/archives/2009/11/the-cru-hack-context/> Michael Mann explaining in his own words.

2) A blog discussing the divergence problem in detail  clearly: https://jhammerton.wordpress.com/2009/11/29/climategate-on-the-mikes-nature-trick-email/

 3) CRU climate data already 95% available. CRU website (28 Nov 2009)  <https://www.uea.ac.uk/mac/comm/media/press/2009/nov/homepagenews/CRUupdate> Here you can see a graph of what happens if you do/don't use Mick's Nature trick.

4) Craig Idso et al. MWP Project <https://www.co2science.org/data/mwp/mwpp.php> Listing of peer-review research documenting ther MWP period. This is real science, not IPCC.