IPCC: vyšetříme se sami a začneme s AR5

04.05.2010 16:52

(IPCC) V lednu vlády dostaly od OSN tento dopis. Byly vyzvány, aby do 12. března 2010 nominovaly své zástupce do IPCC. Kopii prý obdržel národní ministr zahraničí, národní kontakt IPCC (p.Metelka zřejmě), stálý zástupce WMO a národní zástupce UNEP. Z navržených osob si IPCC vybere v květnu 2010. A kdo bude vybírat? Tento výbor - asi 30 lidí. Sedí v něm ropný magnát Pachauri a staré prověřené kádry. Třeba šéf klimatologů z Nového Zélandu (Wratt), kteří mají sami máslo na hlavě (viz).

Takto vyvolení lidé pak budou pracovat na páté zprávě Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu. Zkratka páté zprávy je AR5 (Assessment Report Five). Koncept závěrečné zprávy má být vytvořen během roku 2010. Pracovní skupina č. 1 dokončí svou práci v září 2013, druhá v březnu 2014 a třetí v dubnu 2014 a souhrnná zpráva by měla být hotová v září 2014.

Na webu IPCC nenajdete ani slovo o Climategate. I pan Metelka na svém blogu souhlasil, že pan Pachauri by měl z vedení IPCC odstoupit. Ten se k tomu ale vůbec nechystá. Veřejnost volá po zprůhlednění pracovních postupů IPCC. Nic z toho se nechystá. Žádný odklad "dokud neprovedeme transformaci." Pojede se ve starých kolejích. Indie v reformovatelnost komunismu..er...IPCC nevěří a z panelu počátkem tohoto roku už vystoupila.

Přitom možností, jak IPCC přiblížit vědě, je řada. John Christy, který spolu s R. Spencerem vynalezl satelitní měření teplot, je přední světovou autoritou. V článku v Nature navrhl moderní a transparentní způsob práce využívající internet a postupy podobné Wikipedii. Každý člověk i laik by si mohl snadno ověřit, odkud které tvrzení pochází a jak je podloženo.

==================

Aby se IPCC nemusela reformovat, objednala si "vyšetřování", které IPCC očistí od všech obvinění. Dohodli se s kámoši z IAC (InterAcademy Council). Robbert Dijkgraaf z IAC už se vyjádřil (už jsme o tom psali), že e-maily CRU (Climategate) vyšetřovat nebudou a že prý se práce IPCC vůbec nijak netýkají. Neuvěřitelné, že? Netýkají?

A co třeba e-mail klimatologa Briffy z CRU (vedoucí autor TAR 2001): "Vím, že je tu velký tlak, abychom podali úhledný příběh o oteplování, jaké nemá v dějinách obdoby, jenže ono to není tak jednoduché." Nebo jeho e-mail "snažil jsem se najít rovnováhu mezi požadavky vědeckosti a mezi požadavky IPCC, ale není to lehké." Nebo "Smaž prosím tě e-maily o čtvrté zprávě IPCC." To se podle Robberta IPCC netýká? Hm. Měl by si zajít na EEG.

Zahájení práce tohoto ne-vyšetřovacího panelu oznámil dr. Pachauri 10.března 2010. Tiskové oznámení zde.

Členové komise zde. Mezi vyšetřovateli je např. fyzik Mario Molina, ředitel z Unie znepokojených vědců (Union of Concerned Scientists), což jak název napovídá, je alarmistická organizace. Právě USC poslala po Climategate Kongresu dopis, že  hacknuté e-maily prý nic neznamenají. O vědecké integritě v USC asi nikdy neslyšeli. Komické bylo že pod dopisem jsou podepsaní lidé, jejichž e-maily jsou součástí aféry Climategate (Overpeck, Santer). Obžalovaný se u soudu přimlouvá sám za sebe jako nezávislý svědek?

Je opravdu takový problém najít mezi sedmi miliardami lidí na této planetě dvanáct osob, které nejsou v konfliktu zájmů?

=====================

Opravdu si myslí, že AR5 bude někdo ještě brát vážně? V květnu bude zveřejněno, kteří vědci se práce na AR5 v IPCC zúčastní. Kdo má žaludek na to, aby svou vědeckou pověst pošpinil účastí v této zdiskreditované instituci? Domnívám se, že jediným ospravedlněním účasti je odhodlání udělat jim tam pořádný kravál. Český zástupce by měl na každé schůzi protestovat jménem ČR proti neseriozním praktikám a zametání afér pod koberec. 

"Cože? Vy jste ještě tady? Jak to, že ještě nesedíte v kriminále?" Takto by měl český zástupce zdravit dr. Pachauriho pokaždé, kdy ho potká na chodbě. Chci toho tak moc?