IPCC 1995 je plagiátem populární knížky "Přetížená planeta"

10.09.2010 09:11

(noconsensus.com) Nový skandál. Už jich je tolik, že už nám došly přípony -gate. Druhá zpráva IPCC z roku 1995 (SAR) na mnoha místech cituje populárně naučnou knihu "Planetary Overload" (Přetížená planeta), z roku 93, kterou napsal jeden z autorů IPCC, australský epidemiolog Anthony McMichael. Tato kniha přitom není uvedena v použité literatuře a navíc se opírá o non-peer reviewed zdroje jako jsou zprávy Greenpeace.

 

V odkazu najdete porovnání spousty pasáží z obou textů, které jsou prakticky doslovný plagiát.

 

McMichael’s 1993 book, page 154:
In eastern Africa, a relatively small increase in winter temperature would enable the malarial zone to extend ‘upwards’ to engulf the large urban highland populations that are currently off-limits to the mosquito because of the cooler temperatures at higher altitudes – e.g. Nairobi (Kenya) and Harare (Zimbabwe). Indeed, such populations around the world, currently just outside the margins of endemic malaria, would provide early evidence of climate-related shifts in the distribution of this disease.

Climate Bible’s 1995 Working Group 2 report, page 574:
Hence, it is a reasonable prediction that, in eastern Africa, a relatively small increase in winter temperature could extend the mosquito habitat and thus enable faciparum malaria to reach beyond the usual altitude limit of around 2,500 m to the large, malaria-free, urban highland populations, e.g. Nairobi in Kenya and Harare in Zimbabwe. Indeed, the monitoring of such populations around the world, currently just beyond the boundaries of stable endemic malaria, could provide early evidence of climate-related shifts in malaria distribution.

 

Podíváme-li se na strašení hrozbou šíření malárie, proti tomu se později v TAR ohrazoval jiný epidemiolog (z Pasteurova Instiutu v Paříži) a autor IPCC, Paul Reiter. Ten na protest odstoupil z IPCC a vynutil si, aby jeho jméno bylo vymazáno ze seznamu autorů IPCC. Když nerespektují jeho odborné názory, tak se nemohou zaštiťovat jeho jménem.

Každopádně názor, že IPCC bývala v pořádku a pokazil ji až Pachauri, je mylný. IPCC je taková už od počátku.