Ekologové budou moci k vám do bytu kontrolovat, čím topíte: Green Police je tu

19.11.2011 00:27

Krok od "klausovské" ODS velmi nečekaný. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) přišel s návrhem kontrolovat u lidí doma, čím topí. Zda topí ekologicky. Pokud ne, budou potrestáni.

"Velký poprask vyvolal před několika dny ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) prohlášením, že kvůli znečištěnému ovzduší hodlá kontrolovat, čím jednotlivé domácnosti topí. Dosud při zavedení takových kontrol narážel stát na ústavní právo na ochranu soukromí.. Příslušný návrh zákona, který má dát větší pravomoci úředníkům obcí, aby mohli prolomit soukromí domácností a v případě podezření ze znečišťování ovzduší zjistit, čím kdo topí v kamnech, má jít do Sněmovny už počátkem prosince."

Kritici návrhu argumentují, že se naplňují černé představy, že environmentální politika směřuje k ohrožování lidských práv a svobod.

Autoři návrhu se hájí: "Článek 12 Listiny základních práv a svobod stanoví, že obydlí je nedotknutelné, avšak zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob...Vstup do obydlí za účelem ochrany ovzduší je považován za nezbytný jak z důvodu ochrany zdraví osob, tak z důvodu ochrany práv druhých."

Taková interpretace znamená, že ochrana klimatu je nadřazená listině základních práv a svobod.

Na tento vývoj už před časem s nadsázkou upozorňovala Audi ve své reklamě "Green Police"

 

Už se vidíme, jak kontrolujeme, čím lidé topí, bouří se obce. Aktualne.cz 16.listopadu 2011

P. Baroch.  Čím doma topíte? Úředník vám přijde zkontrolovat kotel. Aktualne.cz 20.10. 2011

Chalupa chce prolomit ústavu a kontrolovat, čím lidé doma topí. Týden 20.10.2011