Skeptičtí vědci u nás

Miroslav Kutílek

 

Emeritní profesor půdní fyziky, člen českého klubu skeptiků Sisyfos, autor knihy "Racionálně o globálním oteplování."

Je uveden mezi cca 700 vědci, kteří nesouhlasí s "Konsensem" - v seznamu amerického Kongresu (tzv. Minority Report, ke stažení zde).

Autor anglické publikace "Facts about Global Warming" (zde). Spoluautorem Don Nielsen.

Autor těchto stránek měl tu čest, že spolu s  prof. Kutílkem vypovídal na semináři v Senátu ČR v září 2010.

Na podzim 2010 obdržel profesor Kutílek od presidenta republiky státní vyznamenání.

 

Vědec: Klaus má s oteplováním pravdu. (Týden.cz  14.3.2008)

 

Jiří Svoboda

 

Matematik a historický klimatolog Jiří Svoboda také patří ke kritikům klimatického alarmismu. Je jedním z autorů "Velké knihy o klimatu zemí koruny české". A sám napsal knihu "Utajené dějiny podnebí".

 

Teplé klima končí, říká historický klimatolog Jiří Svoboda

Globální ochlazování nastoupí do několika let (Ekolist 10.2.2011)

Globální oteplení nebo globální omyl? (Neviditelný pes 27.2.2007)

 

 

 

 

Václav Cílek

 

 

Geolog a klimatolog Václav Cílek, ředitel Geologického ústavu AV ČR, je jedním z autorů "Velké knihy o klimatu zemí koruny české." Soudí, že přírodní cykly (Pacifická dekadální oscilace) budou mít v příštích desítkách let větší vliv než CO2 a způsobí ochlazování.

Studené zimy se budou opakovat, odhaduje geolog Cílek. Ekolist 12.2.2010 

 

Luboš Motl

 

 

Český fyzik, který působil i na Harvardu.

Spoluautor známé zprávy NIPCC 2009 (Mezinárodní nevládní panel pro klimatické změny).

Díky svému anglickému blogu The Reference Frame https://www.motls.blogspot.com/  je v zahraničí jedním z nejznámějších světových klimaskeptiků.

Jeho blog získal v roce 2008 ocenění "The Best European Blog"

V létě 2009 proběhla v Bratislavě veřejná diskuse mezi ním a prof. Milanem Lapinem

 

Petr Chýlek

 

 

Petr Chýlek je klimatolog, který emigroval z Československa po roce 1968. Nyní působí v laboratořích v Los Alamos.

Po Climategate napsal Otevřený dopis klimatologické komunitě a vyzval kolegy, aby odsoudili alarmistické machinace (Open letter to the climate research community

Jeho studie jsou citovány ve zprávách IPCC. Je znám mj. svým výzkumem grónských ledovců.

 

Ivanka Charvátová

 

 

Astronomka z Geofyzikálního ústavu ČSAV, je známým pokračovatelem práce slavného amerického klimatologa Rhodese Fairbridge. Gravitační vliv planet působí na Slunce a ovlivňuje tak jeho pohyb (dráhu). Hypotéza SIM říká, že tyto tzv. inerciální pohyby Slunce (SIM) ovlivňují i sluneční aktivitu. To by mohlo být primární příčinou změn klimatu. Už kolem roku 1990 díky této teorii správně předpovídala, že sluneční aktivita přestane stoupat a v první půli 21.století bude nízká.

I.Charvátová v roce 1987 teorii SIM posunula dále díky svému objevu, že každých 179 let přichází asi padesátileté období, kdy je pohyb Slunce nezvykle pravidelný (tvar trojlístku). Tato pravidelnost pohybu by mohla být příčinou stoupající sluneční aktivity. Tato období se shodují s oteplováním na Zemi. V mezidobí mezi trojlístky přichází dlouhodobá minima (Maunderovo, Spoererovo atd.). Tím by se dal vysvětlit tzv. Suessův cyklus kolísání sluneční aktivity.

Slabinou této hypotézy, jak autoři sami uznávají (např. Shirley), je že dosud nemá známý fyzikální mechanismus, jak SIM působí na sluneční aktivitu.

V květnu 2011 Klimaskeptik.cz přinesl interview s dr. Charvátovou v článku  Za klimatickými změnami může být pohyb slunce.

 

George Kukla

 

 

Český klimatolog Jiří Kukla emigroval do USA po roce 1968. Byl to právě on, kdo spolu s Matthewsem počátkem 70.let přišel s varováním, že brzy může začít nová doba ledová. Kukla tvrdí, že oteplování 1975-98 bylo převážně přirozené. A že jeho vliv je nepatrný ve srovnání s hrozbou nové doby ledové, která může přijít kdykoliv.

Na podzim 2011 George Kukla dostal státní vyznamenání od presidenta republiky.

Článek o Kuklovi: Forget warming - beware the new ice age

V.Kremlík. Geologové jsou k alarmismu skeptičtí  (Blog iDnes.cz 1.11.2011)

Osobnosti, které dostaly vyznamenání od prezidenta. IDnes.cz 28.října 2011

 

Ján Veizer

 

 

V Durkinově filmu "Velký podvod s globálním oteplováním" hovoří mj. Nir Shaviv, klimatolog z Izraele. Ján Veizer je jeho spolupracovník. Veizer pochází z Bratislavy a desítky let vyučoval na universitě v Ottavě v Kanadě.

Shavivův a Veizerův výzkum ukazuje, že pozemské klima je řízeno kolísáním slunečního záření/kosmické radiace. Ty kolísají mj. v cyklu cca 150 milionů let. Má tedy blízko k Henriku Svensmarkovi a jeho názoru o vlivu kosmického záření na pozemské klima.

Cosmic rays set climate change on Earth, expert says. (Edmonton Journal 16.březen 2006)

Shaviv, Nir J.; Veizer, Ján (2003), "Celestial driver of Phanerozoic climate?",´GSA Today 13

 

 

Václav Klaus

 

 

Ekonom. Poté premiér a nakonec president ČR.

Václav Klaus je svými postoji ke změnám klimatu znám v celém světě. Tyto reklamy vyšly v New York Times, Washington Times a Wall Street Journal v roce 2007 před Klausovým projevem v OSN v New Yorku. Na jaře toho roku Klaus byl požádán Kongresem USA o stanovisko ke změnám klimatu stejně jako Al Gore. Klaus několikrát vyzval Al Gora k diskusi, ale Gore se příliš bál.

Klaus 2007 testimony in US Congress

Klaus 2007 speech at the UN Climate Conference in New York

Klaus 2009 speech at the International Climate Change Conference organised by Heartland Institute

Klaus 2010 speech at the Club for Growth

 

Ivan Brezina

 

Skeptický ekolog Brezina - český Lomborg?

Vystudoval systematickou biologii a ekologii na Přírodovědecké fakultě UK a český alarmista Ivan Rynda ho prohlašuje za svůj největší pedagogický neúspěch. Brezina píše články o ekologii a je autorem knihy "Zelená apokalypsa" (vydal CEP 2009 s předmluvou V.Klause).

Vystudoval rovněž publicistiku Fakultě sociálních věd UK a pracuje jako novinář. Známý je jeho soudní spor s Milošem Zemanem z roku 1999, kdy se Zemanovi nelíbilo, že Brezina píše články na podporu dostavby Temelína.

Brezina psal hodně třeba v roce 2007 na internetovém portálu Neviditelný pes, kdy vlnu veřejné diskuse vyvolal Al Gorův film a Čtvrtá zpráva IPCC.

Za přečtení stojí např interview B.Pečinky s Brezinou - viz článek "Lhář dostal Nobelovu cenu míru (3)", kde se vyjadřuje i k sociálnímu ekologu Ryndovi.

 

 

Karel Drábek

 

 

Geolog Karel Drábek, znalec české přírody a krajiny, je autorem knižní série "Naučné stezky a trasy" České republiky. 

Karel Drábek (*1945) vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity, působil v Geoindustrii, Geologickém ústavu AV a v Národním muzeu v Praze. Publikuje odborné a populární články, spolupracoval na několika knihách. V současnosti se zabývá problematikou ochrany životního prostředí, fotografií (klasickou i digitální), spolupracuje s nevládními organizacemi a školami.

Drábek má také vlastní Blog na iDnes.cz a na Lidovky.cz. Z jeho blogových článků uveďme například:

Jak diskutovat s oteplovači. (Blog iDnes.cz 22 února 2009)

Změřte Zemi teplotu (Blog iDnes.cz 27.července 2009)

Kam se ztratil oxid uhličitý? (Bigblogger 12.říjen 2011)

Jak potopit ostrovy (Bigblogger 28.říjen 2011)

a další.