Paměti šéfa zpravodajství BBC mluví o cenzuře

29.01.2011 19:49

“BBC se změnila propagandistickou hlásnou troubou radikálů klimatických změn, říká Peter Sissons… Když jsem se odvážil odporovat, jednali se mnou, jako bych byl blázen.” 

Tak zní titulek článku v britském DailyMail (zdroj)

 

Když Peter Sissons v roce 2009 odešel do důchodu, byl nejdéle sloužícím moderátorem zpravodajství v BBC. Narodil se v Liverpooolu a chodil do školy s Beatles. V 60.letech byl postřelen jako reportér za války v Biafře. Od roku 1989 moderoval hlavní diskusní pořad BBC – „Question Time“ (zdroj)

Peter Sissons pracoval pro BBC čtyři desítky let. Nyní vydává paměti s názvem “When One Door Closes”. Následující text jsou úryvky z této biografie.

 ==============================

 „Za tu dobu, co jsem tam pracoval ve zpravodajství, BBC měla slabé vedení a ruku v ruce s tím šel soustavný nárůst tzv. politické korektnosti… 

Ve zpravodajství najednou už nebylo možné někoho potrestat za kardinální žurnalistické chyby - nesprávná data, chybná čísla, nesprávné titulky či základní chyby v politických či zeměpisných faktech – protože by se někdo mohl urazit…

Znepokojovalo mne, když jsem si uvědomil, že kultura politické korektnosti začíná ovlivňovat, co vidí divák na obrazovce. Nedlouho poté, co jsem v roce 2003 začal na News 24, letecká loď Ark Royal se vrátila ze Zálivu a v Portsmouthu se natáčelo tradiční vítání se námořníků s rodinami. TV reportéři natočili řadu rozhovorů se členy posádky, z nichž naprostá většina byli muži. Ale z pěti rozhovorů, které se odvysílaly v BBC News čtyři byly rozhovory s námořníky ženského pohlaví. Marně jsem si stěžoval, že bychom interview měli prezentovat více vyváženě..

Avšak pro mě nejvíce znepokojivým aspektem politické korektnosti bylo jedno téma, které se během mých posledních 10 let u BBC vracelo stále častěji - téma globálního oteplování (nebo “klimatických změn” jako bylo překřtěno, když po roce 1998 teploty mírně poklesly)…

Jednou, po inauguraci Baracka Obamy, v roce 2009 náš vědecký dopisovatele v Newsnight vážně informoval diváky slovy “vědci vypočítali, že Obama má jen čtyři roky, aby zachránil svět”. Divákům už neřekl, že to je jen názor jednoho alarmistického vědce, James Hansena z NASA.”

V jiném případě člen parlamentu ve vysílání BBC otevřeně přirovnával klima skeptiky k úchylům a popíračům holokaustu a známý novinář, který s ním dělal interview, k tomu neřekl ani popel…

O klimatické změny jsem se začal zajímat, když jsem si uvědomil, že BBC tu o jistých věcech neinformuje. Když jsem kdysi začínal u ITN, učili nás, že máme povinnost informovat o obou stranách každého příběhu. Když to neděláte, není to skutečná žurnalistika. Je to spíše propaganda…

Redakční politika BBC o klimatických změnách byla jasně vyjádřena ve zprávě, kterou vydal v roce 2007 BBC Trust (Safeguarding Impartiality in the 21st Century). To je těleso, které má dohlížet, zda BBC respektuje veřejný zájem.. V této zprávě se dočtete, že BBC uspořádala seminář na nejvyšší úrovni, kam přišli přední vědečtí experti. Seminář došel k závěru, že důkazy jsou tak jasné, že již nelze ospravedlnit, aby se oponentům konsensu dával rovný prostor…

Al Gorovy názory se tu nikdy kriticky nezkoumaly a to ani když Nejvyšší soud rozhodl, že jeho film Nepohodlná pravda obsahuje nejméně devět vážných vědeckých chyb… Z pohledu BBC byl rozsudek nepohodlnou pravdou a tak naši eko korespondenti rozsudek bagatelizovali…

Když vyšla Čtvrtá zpráva IPCC, navrhl jsem ve studiu, abychom si pozvali jednoho dva klimaskeptiky a natočili jejich reakci na zprávu. Setkal jsem se však s naprosto odmítavou odpovědí, jako bych se snad zbláznil. Šel jsem domů a poznamenal jsem si: “Kam se v BBC poděla žurnalistika?”…

Když jsme měli dělat interview s šéfkou Strany zelených Caroline Lucasovou, měl jsem v News 24 právě službu. Zjevně očekávala, jako většina eko aktivistů, že bude mít “volné pole” – že si bude mocí říkat cokoli a nikdo jí nebude odporovat. Začal jsem tím, že jsem neformálně nadhodil, že klima teď zrovna se moc neotepluje a že máme výjimečně chladnou zimu, ačkoli emise CO2 rostou. A slečna Lucasová vyváděla, jako bych se ji právě pokusil znásilnit. Byla úplně bez sebe. BBC tu přece není od toho, aby kladla takové otázky. Já ale netušil, že ve vědě je zakázáno diskutovat?…

 

Poznámka: V článku „Wikileaks vs Climategate“ jsme upozornili na další skandál, který se týká práce BBC. Jejich komentátor Paul Hudson se dostal k CRU Climategate e-mailům už počátkem října 2009, ale nechal si to pro sebe. BBC dělala mrtvého brouka.  Mlčela týden, čtrnáct dní, měsíc. Nakonec e-maily Climategate byly zveřejněny z ruského serveru na blogu Air Vent koncem listopadu 2009. Ne však zásluhou investigativní žurnalistiky BBC.