M.Tůma: Ani foton na zmar

27.07.2010 12:24

(VTM)  Tento článek M.Tůmy potvrzuje, co jsem napsal už před časem. Současný fotovoltaický boom živený dotacemi (čti: zdražováním) je předčasný. Je to výstavba šrotu, který nepomůže ani produkci energie ani změnám klimatu. Když si ale počkáme na další vědecký pokrok, získáme fotovoltaickou technologii, která bude levnější než fosilní paliva. Potom a teprve potom má cenu přejít masivně na fotovoltaiku. A jak vidno, jednou se toho dočkáme. To slunce tam je tak jako tak - proč ho tedy nevyužít?

 

==========

M.Tůma: Ani foton na zmar

 

Nanostruktura, která zachytí veškeré dopadající světlo a přemění je na elektrickou energii. Tak nějak zřejmě bude vypadat budoucnost solární energetiky.

Již předchozí pokusy s konstrukcí fotovoltaických článku z nano a mikrodrátků, nebo z nanopilířků ukázaly jejich veliký potenciál, když dokázaly zachytit až 85% na ně dopadajícího světla. Vážnou překážkou jejich rozšíření ale byla vysoká cena daná komplikovaným výrobním postupem.

Vědci z Berkeley a Standfordské univerzity pod vedením Ali Javeyho představili v posledním vydání on-line časopisu Nano Letters zcela novou strukturu z nanopilířků, která dokáže zachytit až 99% na ni dopadajícího světla. Nahoře, kde se zachytává světlo a je potřeba eliminovat nežádoucí odrazy, má nanopilířek tloušťku 60 nanometrů a dole, kde dochází k předání energie a výrobě elektronů, je tloušťka pilířku více jako dvojnásobná – 130 nanometrů. Struktura dokáže zachytávat i infračervené světlo.

Velmi důležité na celé věci je to, že nanopilířky dokáží vědci „vypěstovat“ z vhodného substrátu poměrně jednoduše, a tím i levně. Na výrobu lze použít oblíbené fotovoltaické materiály, jako je germanium nebo sloučeninu kadmia a teluru. Před vědci teď stojí výzva převést proces z laboratoře do továrny. Pokud se to povede, možná konečně začne být výroba elektrické energie ze Slunce ekonomicky rentabilní jinak, než díky masivním dotacím.

 

Zdroj:


https://pubs.acs.org/…21/nl1010788?…