Nepříjemná pravda?

Al Gore byl v letech 1993-2001 vicepresidentem USA za presidenta Clintona.

V roce 1992 napsal knihu "Země na misce vah" (Earth in the Balance), kterou se přihlásil  k environmentalismu. Z téhož roku pochází jeho známý výrok: "Jen nepatrný zlomek vědců popírá, že globální oteplování představuje krizi. Čas diskusí vypršel. Věda má jasno." (Only an insignificant fraction of scientists deny the global warming crisis. The time for debate is over. The science is settled).

V roce 2006 jeho environmentální kariéra dosáhla vrcholu, když vydal knihu a film s názvem "Nepříjemná pravda" (Inconvenient Truth). Příštího roku za tento počin dostal Oskara a Nobelovu cenu míru.

Pak ale následoval pád. V roce 2007 britský řidič náklaďáku Stewart Dimmock požadoval soudní zákaz promítání filmu "Nepříjemná pravda" ve školách. Dimmockův právník řekl: "Mnoho rodičů mému mandantovi psalo a vyjadřovali mu podporu. Nechtějí, aby jejich dětem levicová myšlenková policie takto vymývala mozek" [1,2,3]

Nejvyšší britský soud (soudce Burton) nakonec promítání filmu ve školách nezakázal. Avšak nařídil, že studenti musejí předem být varováni, že film obsahuje 9 nepravd. [4,5]

  1. Grónsko: Představa, že Grónsko roztaje a hladiny moří stoupnou "v blízké budoucnosti" o 7 metrů, je nesmysl. Leda za tisíce let.
  2. Tichomořské ostrovy: Případ, kdy ostrované byli evakuováni kvůli růstu hladin moří (zaviněnému oteplováním) si Gore vymyslel.
  3. Golfský proud: Vědci neočekávají,  že by se Golfský proud kvůli oteplování mohl v dohledné době vypnout.
  4. CO2 řídí teploty: Ve skutečnosti je to naopak, než jak říkal Gore. Ve skutečnosti se nejprve mění teploty a teprve POTOM hladiny CO2.
  5. Kilimanžáro: Úbytek ledu na Kilimanžáru se dle vědců nedá připsat oteplování, ale jiným lokálním faktorům jako změny krajiny.
  6. Jezero Čad: Vysychání jezera Čad nelze dávat za vinu globálnímu oteplování. Důvodem je zvýšení populace, zemědělství a změny využívání  krajiny.
  7. Hurikán Katrina: Tento hurikán nelze připsat za vinu globálnímu oteplování. Hurikány byly vždycky. Pielke a kol. ukázali, že za sto let hurikánů v USA nepřibylo ani nezesílily.
  8. Utopení polární medvědi: Je opravdu znám případ, kdy se medvědi utopili. Jeden případ. Pod těmi ale neroztál led. Utopili se v bouři. Žádná souvislost s oteplováním. Tuto fámu Al Gore převzal od Charlese Monneta, jehož nepodložený článek o medvědech byl o roky později předmětem vyšetřování.[6]
  9. Bělení korálů: Za bělení korálů mohou spíše jiné faktory jako znečištění vody. Nelze to připsat jednoznačně oteplování.

Lord Monckton publikoval rozsáhlejší kritiku, kde v Gorově filmu našel chyb dokonce 35. [7]

Jak bývalý vicepresident USA reagoval na kritiku, že někdy přehání? Al Gore v interview 9. května 2006 pro Grist řekl: „Věřím, že je správné (appropriate) přehánět nebezpečnost globálního oteplování. Jen tak přimějeme veřejnost, aby začala naslouchat, jaká nabízíme řešení." [8]

 

Reference:

 

[1] Labour is brainwashing pupils with Al Gore's climate change film, says father in court (MailOnline 27.září 2007)

[2] Ivan Brezina. Kurs sebeobrany proti klimatickému lháři.  (Neviditelnypes.cz 1.11.2007)

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Dimmock_v_Secretary_of_State_for_Education_and_Skills

[4] Text rozsudku v případě" Dimmock_v_Secretary_of_State_for_Education_and_Skills" https://www.bailii.org/ew/cases/EWHC/Admin/2007/2288.html

[5] Sally Peck. Al Gore's nine Inconvenient Untruths. (Telegraph 11 October 2007)

[6] V.Kremlík. Poslední lední medvěd na světě (Blog iDnes.cz 8.srpna 2011)

[7] Lord Monckton. 35 inconvenient truths - the errors in Al Gore's movie.  (SPPI 18 October 2007)

[8] An interview with accidental movie star Al Gore. (GRIST, 9.května 2006)